5 wskazówek, jak dobrać fotelik samochodowy dla dziecka

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego odpowiedzialnego rodzica jest fotelik samochodowy. Nie tylko umożliwia on przewożenie dziecka w sposób zgodny z prawem, pozwalając uniknąć mandatu, ale przede wszystkim jest  gwarancją bezpieczeństwa i ochrony małego pasażera w sytuacji ewentualnej kolizji. Wybór fotelików, oferowanych przez producentów jest jednak ogromny, a kryteria właściwego doboru wcale nie takie proste na pierwszy rzut oka. Oto lista 5 wskazówek, które pomogą w dokonaniu właściwej decyzji.

 1. Przepisy prawne, dotyczące fotelików samochodowych

Bezpieczeństwo dziecka jest oczywiście priorytetem i nadrzędnym celem, który przyświeca opiekunom w czasie wybierania fotelika samochodowego. Konieczność używania tego elementu wyposażenia pojazdu kontrolowana jest jednak nie tylko przez zdrowy rozsądek, ale także przepisy prawne, obowiązujące w naszym kraju. Oto najważniejsze wytyczne, dotyczące fotelików samochodowych, które znajdują się w zaktualizowanym Prawie o ruchu drogowym:

 • W foteliku musi być przewożone każde dziecko do osiągnięcia 150 cm wzrostu lub wagi 36 kg masy ciała
 • Dziecko, które osiągnęło wzrost 135 cm, będąc zapięte pasami bezpieczeństwa, może jechać bez fotelika na tylnym siedzeniu pojazdu
 • Niedozwolone jest przewożenie dzieci do ukończenia 3 roku życia w pojeździe, który nie posiada pasów bezpieczeństwa
 1. Dobranie fotelika samochodowego do pojazdu

Ogromnym błędem wielu rodziców, jest fotelik samochodowy niedopasowany do rodzaju samochodu, w którym będzie on zamontowany. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, foteliki nie są bowiem uniwersalne do każdego typu pojazdu, a nawet najlepszy jakościowo produkt na nic się nie zda w sytuacji, w której nie będzie możliwości poprawnego ułożenia i zamontowania go w aucie. 

 1. Stosunek wagi i wzrostu dziecka do fotelika samochodowego

Foteliki samochodowe podzielone są na kilka kategorii, w których kryterium podziału jest waga, wzrost i wiek dziecka. Głównym wyznacznikiem, którym należy się kierować w doborze produktu, jest jednak waga dziecka. Ze względu na nią foteliki samochodowe podzielone są na pięć kategorii:

 1. GRUPA 0 – dla niemowląt, których waga jest mniejsza niż 10 kg
 2. GRUPA 0+ – dla niemowląt o wadze do 13 kg
 3. GRUPA I – dla niemowląt o wadze w zakresie 9 do 18 kg
 4. GRUPA II – dla dzieci o wadze 15 do 25 kg
 5. GRUPA III- dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg

Ponadto w ofercie producentów znaleźć można także mniej popularne, lecz również dosyć licznie występujące modele pośrednie. Mając to na uwadze, wybieranie fotelika samochodowego musi być poprzedzone dokładnym zważeniem malucha, które umożliwi dobór odpowiedniego produktu.

 1. Wyniki testów fotelików samochodowych

Trudno o lepszy wyznacznik poziomu bezpieczeństwa, jaki może zapewnić nam dany produkt, od jego wyników, osiągniętych w testach i crash testach, organizowanych przez niezależne firmy i organizacje. Pięciostopniowa skala, w której pięć jest notą najwyższą, określa jak wytrzymały i odporny na skutki kolizji jest dany model. Wybierając fotelik, należy pamiętać, że produkt z trzema punktami to absolutne minimum, aby można było mówić o dobrym jakościowo sprzęcie. 

 1. System Isofix w fotelikach samochodowych

Przeglądając oferty fotelików samochodowych, co rusz możemy spotkać się z określeniem “system Isofix”. Co on jednak oznacza? Jest to nic innego, jak specjalny system, służący do montowania fotelików w samochodach osobowych. W jego skład wchodzą dwa uchwyty, umiejscowione pomiędzy oparciem i siedziskiem, które fabrycznie zamontowane są do pojazdu. System Isofix stanowi bezpieczniejszą, bardziej wytrzymałą i sztywniejszą alternatywę dla pasów bezpieczeństwa, które również wykorzystuje się do montowania fotelików dziecięcych. Wybierając model dla swojego dziecka, warto więc szukać fotelika, który jest w niego wyposażony.