Dlaczego trzeba poddawać wałki gumowe regeneracji?

Wałki oraz wały to takie elementy, które znajdują zastosowanie w bardzo wielu branżach i miejscach. Często mogą być kojarzone z różnego rodzaju pojazdami, chociażby z maszynami rolniczymi. Znajdziemy je także na halach produkcyjnych, gdzie stanowią elementy maszyn, bywają odpowiedzialne na przykład za transportowanie towarów na liniach produkcyjnych.

Wałki oraz wały mają to do siebie, że ich rolą jest obracanie się, napędzanie, wprawianie w ruch całych układów, co za tym idzie z tego tytułu mogą szybciej ulegać eksploatacji. Aby mogły lepiej spełniać swoją funkcję, rdzeń każdego wałka oraz walca pokrywa się powłoką dodatkową, która dodaje mu zastosowania praktycznego, a czasem nawet która wyposaża go w dodatkowe właściwości. Z czasem jednak wymagana jest profesjonalna regeneracja wałków gumowych – jest to specyficzny sposób naprawy takiego elementu, który sprawia, że może on być jak nowy.

 

Proces regeneracji nie musi być skomplikowany

 

Dany element, który oceniliśmy jako zużyty lub też nie nadający się do dalszej eksploatacji trzeba zdemontować, a następnie przetransportować go do firmy, która wykona jego regenerację. Początkowo, trzeba dokładnie pozbyć się starej, zniszczonej i zużytej powłoki tak, aby dostać się aż do rdzenia. Trzeba zachować szczególną ostrożność podczas kiedy regeneracja wałków ma miejsce przy samym rdzeniu, gdyż czasem bywa on podatny na uszkodzenia, a jest najistotniejszym elementem wałka. Po zdjęciu starej powłoki powierzchnia wałka musi zostać odpowiednio oczyszczona i przygotowana na nałożenie nowej mieszanki.

 

Nakładamy nową powłokę walca

 

Nakładana mieszanka może być produktem o właściwościach identycznych jak ta, która uległa zużyciu. Jednakże, zawsze możemy doradzić się w tej kwestii fachowców i wybrać inny rodzaj powłoki, który w praktyce może wpłynąć korzystnie na cały proces technologiczny podnosząc jego efektywność. Obok klasycznych i szeroko wykorzystywanych mieszanek gumowych, znajdziemy też powłoki metaliczne lub mieszanki poliuretanowe. Bardzo często możemy regulować twardość takiej powłoki, która warunkuje szybkość jej zużywania się, ale i parametry pracy tego elementu. W zależności od rodzaju nakładanej powłoki, można ją nakładać lub specjalny sposób natryskiwać. Kiedy wszystko jest już gotowe, trzeba walec jeszcze odpowiednio wyprofilować, jeśli chodzi o jego ergonomiczny kształt, na przykład poprzez dokładne szlifowanie jego powierzchni. Tak przygotowany element można ponownie zainstalować na hali produkcyjnej.