mycie samochodu

Masz już samochód, który od dawna Ci się podobał? Teraz powinieneś o niego dbać!

Dzięki odpowiedniej trosce o nasz samochód można sprawić, aby zawsze prezentował się on perfekcyjnie. Dotyczy to oczywiście nie tylko całkiem nowych samochodów, które dopiero co opuściły salon sprzedaży, ale tak naprawdę każdego pojazdu, jaki posiadamy. Niektóre części samochodu po prostu ulegają regularnej eksploatacji, a poszczególne elementy tak czy inaczej będzie trzeba wymieniać, aby móc samochód dalej użytkować. Dzięki takiej trosce możemy znacząco przedłużyć żywotność danego pojazdu, a także możemy zadbać o jego zewnętrzną estetykę. Trzeba jednak trochę zorientować się w temacie, aby wiedzieć, jakie aspekty są ważne i co kontrolować na bieżąco. Jakie czynności są więc obowiązkowe i jak dbać o samochód w praktyce?

W trosce o sprawny silnik

Silnik jest tak naprawdę sercem każdego pojazdu. Jego sprawne działanie jest więc kluczowe do tego, aby móc użytkować samochód jak najdłużej. Biorąc pod uwagę sposób, w jaki działa silnik, najważniejsze jest sprawienie, aby tarcie pomiędzy metalowymi elementami jego konstrukcji było jak najmniejsze. Drugą ważną sprawą jest to, aby nie doprowadzać do przegrzewania się silnika, a więc kontrolować jego temperaturę. Wszystko to jednak- chociaż może brzmieć w bardzo skomplikowany i trudny do zrealizowania sposób- sprowadza się głównie do kontrolowania poziomu oleju silnikowego, a także regularne uzupełnianie jego braków. Jeśli więc zależy nam na żywotności naszego auta- wybierajmy wysokiej klasy olej silnikowy. Najbezpieczniejszą opcją jest coroczna wymiana oleju wraz z filtrem.

Dla optymalnej pracy silnika spore znaczenie ma także układ chłodzenia i tutaj także powinniśmy pamiętać o tym, aby regularnie sprawdzać poziom płynu chłodniczego. Sugeruje się, aby jego regularna wymiana następowała po około 4 latach eksploatacji pojazdu. Płyn złej jakości lub jego brak będą wpływać na zaburzenie pracy silnika, a co za tym idzie będzie on mógł ulec przegrzaniu. Jakość takiego płynu ma więc spore znaczenie.

Klocki hamulcowe oraz tarcze

To kolejna, bardzo ważna kwestia, o której należy pamiętać, gdyż elementy te podlegają systematycznej wymianie. Jednocześnie, kwestii tej nie można bagatelizować, gdyż układ hamulcowy, a konkretniej jego sprawność warunkuje nam bezpieczną jazdę. W momencie, kiedy wymieniamy klocki zdecydowanie najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest równoczesna wymiana tarcz, gdyż zużywające się klocki znacznie przyspieszają również proces zużywania się tarcz. Oprócz tych elementów, dla poprawnego funkcjonowania układu hamowania istotny jest też stosowany płyn hamulcowy. Jego wymianę również trzeba przeprowadzać z pewną regularnością, najlepiej co około 2 lata. Kupując taki płyn postawmy na produkty sprawdzonych marek.

Jak widać, troska o samochód to nie tylko regularne mycie jego karoserii czy też woskowanie. Oczywiście, to także jest istotne, tak samo jak regularna wymiana opon, co bezpośrednio wpływa na nasze bezpieczeństwo na drogach.