samochód garaż

Gdzie trzymać nasz samochód, aby maksymalnie przedłużyć jego żywotność?

Nad tym, czy i jak garażować auto zazwyczaj zastanawiają się te osoby, które mają przed sobą dostępnych kilka możliwości. W dużych miastach, gdzie mocno zaludnione osiedla nie mają własnych parkingów podziemnych, zazwyczaj jedyną opcją jest trzymanie samochodu pod blokiem, a więc garażowanie go „pod chmurką”. Jeśli nie mamy wyboru- najlepiej nie zastanawiać się nad alternatywnymi sposobami przechowywania auta. Czasem jednak istnieje możliwość wykupienia sobie miejsca w garażu, a czasem możemy sobie zbudować na własnym podwórku wiatę, garaż blaszany lub też garaż murowany. Która z tych opcji jest najlepsza i na jaką najlepiej będzie się zdecydować? Tak naprawdę odpowiedź jest bardzo prosta.

Czy garażować? A jeśli tak, to w jakich warunkach?

Wydaje się, że garażowanie auta ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Tak naprawdę jest to jednak tylko pozorne. Bezsprzecznie można jednak podsumować tę kwestię prostym stwierdzeniem, że auto garażowane może pozostać dłużej w eksploatacji, może więc nam znacznie dłużej służyć. Garażując samochód „pod chmurką” narażamy go na szereg niesprzyjających warunków atmosferycznych, które mogą odbić się na jego kondycji. Mowa tutaj o opadach atmosferycznych, a także o szczególnie ciężkim okresie zimowym, kiedy pojawia się śnieg, lód, a także bardzo duże spadki temperatur. Ogromne minusy sytuacji, kiedy w zimie nasz samochód nie jest w żaden sposób osłonięty zazwyczaj zaczynamy odczuwać w momencie, kiedy przyjdzie nam odskrobywać rano całkowicie zamarznięte szyby, a więc przez co najmniej kwadrans zmagać się z lodem i szronem.

Dlatego też każdy garaż będzie miał tutaj przewagę, a także częściowo nawet wiata może okazać się lepszym rozwiązaniem. Trzymając auto w garażu możemy też w znacznie prostszy sposób utrzymać je w czystości.

O czym trzeba pamiętać garażując auto? To również jest bardzo ważne

Do dyspozycji mamy różne garaże. Te blaszane mają to do siebie, że w ich wnętrzu temperatura jest zaledwie o kilka stopni wyższa od tej, jaka panuje na zewnątrz. Duży mróz na zewnątrz będzie też oznaczał temperatury minusem we wnętrzu garażu. Nie mniej jednak- auto jest doskonale osłonięte od wszelkich niesprzyjających czynników atmosferycznych. Sporą zaletą takiego garażu jest prostota w jego instalacji w terenie, a także to, że zazwyczaj jest w nim przewiew i nie jest w nim aż tak gorąco. Bowiem największą pułapką garaży murowanych lub też będących częścią domu mieszkalnego jest to, że może w nich panować zbyt wysoka temperatura, która połączona ze sporą wilgotnością powietrza nie wpływa zbyt dobrze na nasz pojazd, na przykład przyspieszając procesy korozji. Dlatego też warto pamiętać o tym, aby taki garaż wietrzyć i najlepiej w żaden sposób go nie ogrzewać- dzięki temu nasz pojazd będzie miał w jego wnętrzu niemalże idealne warunki.

Jak więc widać, garażowanie samochodu ma sens. Jeśli tylko mamy taką możliwość warto pomyśleć o garażu, jeśli nie po to, aby przedłużyć żywotność samochodu to po prostu dla własnej wygody.