Kursy doszkalające dla kierowców flotowych – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Człowiek uczy się przez całe życie. Dlatego właśnie często (zarówno jeśli chodzi o jazdę samochodem, czy jakąkolwiek inną umiejętność), mamy możliwość zdecydowania się na kursy doszkalające. W kwestii prowadzenia samochodu jest to o tyle istotne, że jakakolwiek niepewność na drodze może naprawdę wiele kosztować, zarówno osobę, która popełni błąd, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Nic więc dziwnego, że tak sporą popularnością cieszą się kursy doszkalające dla kierowców flotowych.

 

Dlaczego warto doskonalić technikę jazdy?

Oprócz wymienionego powyżej powodu, który dotyczy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, bardzo istotną zaletą zapisania się na kursy doszkalające dla kierowców jest pozyskiwanie nowej wiedzy, którą możemy wykorzystać w praktyce. Dlaczego nowej? Ponieważ nie każda szkoła jazdy ma tak zaplanowany program, aby w 30 godzinach nauki zawrzeć wszelkie informacje o bezpiecznej technice jazdy. Co więcej, program szkoleniowy na kursie prawa jazdy nie obejmuje wielu ciekawych i przydatnych umiejętności, takich jak, chociażby poruszanie się na płycie ślizgowej. Na kurs doskonalący technikę jazdy decydują się więc osoby, które chcą nauczyć się czegoś więcej, niż to, czego dowiedzieli się na kursie prawa jazdy oraz firmy, które dla swoich kierowców flotowych chcą dokładnie tego samego – przekazania wiedzy, której nie mieli okazji wcześniej uzyskać.

 

Kursy doszkalające dla kierowców – jaki wybrać?

Zacznijmy od tego, że kursy podzielić możemy na te przeznaczone dla kierowców flotowych, które zazwyczaj organizuje firma i na szkolenia indywidualne. Dziś skupimy się na tych pierwszych.

Szkolenia flotowe

Firmy bardzo często decydują się na szkolenia swojej floty. Dzięki temu są w stanie mieć jakąkolwiek kontrolę nad umiejętnościami swoich pracowników, co przekłada się w dalszej kolejności na ich efektywność oraz bezpieczeństwo. Decydując się na kursy doszkalające dla kierowców w swojej firmie, możemy wybrać program, który realizowany jest w jeden dzień. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporą ilość czasu. Na kursie (zależnie od potrzeb klienta) kierowcy flotowi mogą nauczyć się:

 

  • Jak reagować w niebezpiecznych sytuacjach – dotyczy nauki przewidywania pewnych zachowań innych uczestników ruchu drogowego i reagowania na nie, a także doskonalenie techniki jazdy w niebezpiecznych sytuacjach będących wynikiem warunków atmosferycznych – jazda i manewrowanie na śliskiej i mokrej powierzchni.
  • Jak prawidłowo eksploatować samochód – podczas kursu doszkalające dla kierowców możemy dowiedzieć, jaka powinna być prawidłowa pozycja za kierownicą oraz jak powinniśmy trzymać i operować kierownicą.

 

  • Czym jest jazda defensywna i jak się do niej stosować – bardzo ważne dla kierowców flotowych jest to, aby potrafili oni poruszać się po drodze w sposób defensywny. Dla samych kierowców oznacza to zwiększony poziom bezpieczeństwa, dla firmy natomiast są to niższe koszty ubezpieczeń oraz kosztów przeznaczonych na naprawę lub zakup nowych pojazdów.

 

  • Czym jest jazda ekologiczna i jak się do niej stosować – technika jazdy, której celem jest zminimalizowanie zużycia paliwa oraz wydalanych spalin zanieczyszczających środowisko. Poznanie tej techniki jazdy samochodem przynosi korzyść finansową oraz zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

 

  • Jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej – kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej to absolutny wymóg, z którym powinien mieć styczność każdy kierowca. Pozwala uratować życie oraz sprawia, że osoba szkolona zyskuje zdecydowanie większą pewność siebie na drodze.

 

Kursy flotowe, czyli inwestycja w pracowników

Nie warto rezygnować z doskonalenia umiejętności własnych pracowników, szczególnie gdy mowa o poruszaniu się samochodem. Wbrew pozorom firma ma wpływ na to, co dzieje się w samochodzie służbowym pracownika. Kursy z doskonalenia techniki jazdy pozwalają na zmianę niekorzystnych i niebezpiecznych przyzwyczajeń, z którymi boryka się większość kierowców. Inwestycja w odpowiednie szkolenia zwraca się w formie mniejszych wydatków na flotę. Pracownik, który wziął udział w kursie doszkalającym dla kierowców flotowych, ma świadomość swojej odpowiedzialności za pojazd, którym się porusza i korzyści, które płyną z jego prawidłowego eksploatowania.