Wiertarka do warsztatu i wiertarka dla majsterkowicza

Trudno o bardziej podstawowe wyposażenie warsztatu niż odpowiednia wiertarka. Najprostszą jej wersję stanowi wiertarka ręczna udarowa, która nadaje się idealnie do prostych prac doraźnych, gdzie precyzja czy moc urządzenia nie grają aż tak dużej roli. Taką wiertarkę zawsze dobrze jest mieć pod ręką nawet do drobnych prac naprawczych we własnym domu.

Jeśli jednak potrzebujemy sprzętu do zadań specjalnych- wówczas powinniśmy się zainteresować bardziej profesjonalnymi i specjalistycznymi rodzajami takich wiertarek, które sprawią, że codzienna praca będzie szybsza, bardziej komfortowa i da znacznie bardziej zadowalające rezultaty. Taki sprzęt stanowi wiertarka stołowa, która jest stabilnym urządzeniem umożliwiającym pracę w pionie i nawiercanie otworów bez ryzyka przesuwania się materiału. Na podobnej zasadzie działa wiertarka kolumnowa oraz wiertarka stołowa kolumnowa. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę, że są to urządzenia sporych rozmiarów, gdzie dodatkowo konieczne jest wstawienie specjalnego stołu z blatem roboczym. Taki zapas miejsca gwarantuje jednak komfortową pracę i obróbkę nawet przez wiele godzin. Jednym z bardziej cenionych i poszukiwanych modeli jest wiertarka kolumnowa Holzmann.

 

Jakie możliwości daje profesjonalny sprzęt?

 

Takie urządzenia charakteryzują się dużą wydajnością, zazwyczaj są też wyposażone w możliwość regulacji prędkości. Ich moc jest też na tyle duża, że bez problemu można szybko i efektywnie nawiercać dowolne otwory nawet w tworzywach charakteryzujących się dużą twardością. Nie bez znaczenia jest też to, jakie parametry maksymalne nawiercanych otworów można uzyskać- na przykład jeśli chodzi o ich głębokość. Ważne jest też to, że fachowa wiertarka podłogowa pozwala na pracę w wyprostowanej pozycji, co jest zbawieniem dla kręgosłupa jej operatora. Kolumna zębata bardzo często daje też możliwość korygowania wysokości stołu roboczego według swojego wzrostu. Bardzo przydatna jest też możliwość obrotu stołu wiertniczego.