opony audi

Co warto wiedzieć na temat wymiany opon?

To, że opony trzeba zmieniać regularnie wie chyba każdy. Nie każdy jednak za pewne zastanawia się, dlaczego jest to takie istotne. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że wymiana opon nie jest żadnym wymysłem i jest związana przede wszystkim z kwestiami naszego bezpieczeństwa. Dzięki lepszemu dostosowaniu bieżnika opon do nawierzchni po której się poruszamy, możemy znacząco zwiększyć przyczepność, a także skrócić drogę hamowania pojazdu. To jednak nie wszystko. Czas więc wziąć tematykę sezonowego zmieniania opon pod lupę. Czy taką wymianę można przeprowadzać samodzielnie czy też zawsze trzeba udać się do warsztatu?

Najważniejsza jest zmiana opon z letnich na zimowe

Wymianę opon wykonuje się na jesień i na wiosnę. Kiedy dokładnie? Przyjmuje się, że wymiana jesienna powinna zostać przeprowadzona wtedy, kiedy temperatura będzie spadać poniżej 7 stopni. Jak łatwo sobie to wyobrazić- jest to jednak kwestia umowna, a każdy kierowca zazwyczaj ma swoje wyczucie odnośnie tego, kiedy warto już taką wymianę przeprowadzić. Najlepiej jest jednak pamiętać o tym, że o ile w cieplejszych porach roku poruszanie się na oponach zimowych nie będzie komfortowe, ale jest możliwe, o tyle odwrotna sytuacja w ogóle nie powinna mieć miejsca. Opony zimowe są bowiem przystosowane do mrozu, lodu, śniegu, a także mokrej nawierzchni, a opony letnie radzą sobie z tym nieporównywalnie gorzej. Dlatego też jesienna wymiana opon przede wszystkim powinna być podyktowana naszym bezpieczeństwem, a nie tylko samym komfortem jazdy. Rozwiązaniem w pół drogi, jakie zaczęło pojawiać się na rynku są opony całoroczne. Faktycznie, rozwiązują one problem zmiany sezonowej ogumienia, jednakże wiele opinii mówi o tym, że nie są one do końca dobre ani na porę letnią ani na zimową.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Najbezpieczniejszą opcją jest wymiana opon w warsztacie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku najnowszych pojazdów, gdzie cały system może wymagać pewnej wiedzy. W starszych samochodach niektórzy kierowcy decydują się na zakup opon wraz z felgami, co jest droższą opcją, ale umożliwia wymianę całości we własnym garażu bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Pamiętajmy, aby po przeprowadzonej operacji zmiany opon dokładnie sprawdzić, czy zostały one dobrze założone. W warsztacie można przeprowadzić ich wyważenie, a także sprawdzić geometrię. Jeśli natomiast podczas jazdy zauważymy, że samochód lekko ściąga w jedną ze stron, a koła piszczą- taką geometrię trzeba sprawdzić koniecznie dla własnego bezpieczeństwa. Dzięki temu możemy nie dopuścić do sytuacji, kiedy jedna z opon będzie się mocniej ścierać od drugiej.

Wymieniając opony samodzielnie pamiętajmy, aby odpowiednio je opisywać tak, aby mogły zużywać się równomiernie. Do samodzielnej wymiany całych kół, które są odpowiednio wyważone będziemy potrzebowali kilku ważnych akcesoriów. Na pewno przyda się podnośnik, klucz, a także zwykła szczotka druciana. Jeśli natomiast nie mamy ani czasu ani cierpliwości- udajmy się do warsztatu.